(044) 593-24-38

У Волочиському районі хочуть відновити… старовинний некрополь

21.11.2018

Тут може бути музей під відкритим небом.

Серед дев’яти проектів Громадського бюджету Волочиської об’єднаної територіальної громади, які були подані цього річ на розгляд, є один, що стосується відновлення історичних місць району, які в перспективі можуть стати осередками туризму. Це проект відновлення старовинного некрополя в селі Тарноруда. Загальна площа некрополя складає 4,7 гектара. Це старовинні похованя, поділені на кілька секторів.

Автор проекту, Андрій Майхер, зазначає, що наразі до цієї історичної місцин важко потрапити відвідувачам та туристам.

«Хочемо зробити умови для відвідування некрополя туристами і поціновувачами історії. Маємо за мету створити локацію у Тарноруді для туризму, зберегти пам’ятки і облагородити старовинний некрополь, щоб врятувати його від руйнування. Це місце - фактично музей під відкритим небом, одне з кращих старовиних місць, де ще можна побачити крипти (склепи). У 2016 році некрополь взятий під охорону, адже там є поховання священників, ксьондзів, військових, промисловців, митців, поміщиків та знаті. Велика частина надгробків мають велику мистецьку історичну та наукову цінність».

Щоб довести до ладу некрополь, в рамках проекту, потрібно майже 200 тисяч гривень.

«Потрібно прочистити територію від парослі та сухих дерев, що заважають доступу та в деяких місцях руйнують пам’ятки. Важливим аспектом є те, що великі дерева теж мають історичну цінність і теж потребують збереження як пам’ятки природи. Також потрібно провести опис і дослідження крипт та надгробків з можливістю визначення особливо цінних і цікавих з історичної точки зору для історії громади. На підставі дослідження і визначення сформувати мапу некрополя. Виготовити мапу з нанесення маршрутів для огляду. Також варто прокласти доріжки і встановити інформаційні вказівники і табличи з описами до об’єктів, облаштувати місце для паркування... Словом, облагородити територію».

Як розповідає Андрій Майхер, Тарнорудський некрополь надзвичайно цікаве історичне місце, а тому крок до його облагородження піде на користь Тарноруді - колись знанному містечку, яке свого часу навіть мало магдебурзьке право. Донині тут збереглося чимало цікавих історичних пам’яток.

«Тарнорудський некрополь фігурує в багатьох історичних подіях. Зокрема, на стінах деяких пам’ятників є сліди від куль після боїв Чорних запорожців із більшовиками 1920 року. А ще тут є цікаві захоронення. Зокрема, саркофаг, в якому зберігається серце. Жодної інформації про те, чиє воно, немає. Потрібно проводити дослідження. А ще є так зване поховання місцевого Казанови. Найцікавіше, що там похоронена жінка, і датується поховання початком ХХ століття. Тут збереглися фундаменти двох церков. Один з них - в відносно гарному стані з підлогою та підземним приміщенням, а інший потребує наукового дослідження і професійних розкопок. Варто зазначити, що велика кількість поховань була понищена та пограбована на початку 20 століття з приходом «червоного терору».

 

ye.ua

 
Президент громадської організації "Поділля"
Артемчук Анатолій Володимирович

ГО “Українська ініціатива„


Поділля – це край, що охоплює частину Центральної та Західної України. Він розташований між річками Дністром, Золотою Липою, верхів’ями Горині, Случі й Росі та Кодимою. Більшість його території займають Волино-Подільська та Придніпровська височини. Тут живе близько десятої частини мешканців нашої держави.

Україна – велика держава, частиною якої є і наш край – Поділля. Це край хліборобів і ремісників, козаків і завзятих воїнів, художників і поетів, кобзарів і вчених. Він був відомий світові з сивої давнини. У часи могутнього Галицько-Волинського князівства його знали під назвою Пониззя, а згодом, з ХІV століття, край набув назви Поділля. Тут народилися Мелетій Смотрицький та Іван Пулюй, звідси пролягли у світ шляхи Соломії Крушельницької і Миколи Леонтовича, Ярослава Івашкевича і Василя Стуса. Тут любили й страждали, ходили за плугом і боронили рідний край наші прадіди. Це – земля наших батьків. Дорожимо нею!
Письменник ХVІ ст.

Про природу Поділля
В опису України, зробленому на початку ХVІ ст. польським письменником Матвієм із Мехова, Поділля називається «родючою країною, досить багатою хлібом і медом». Її грунти відзначалися надзвичайною щедрістю. «Хоча там лише грубо обробляють землю, орють мало й неглибоко, а сіють зверху, пшениця сама росте там три роки підряд тільки тому, що при збиранні хліба під час жнив певну кількість зерен залишають розсипаними по землі, щоб вони зійшли наступного року без оранки й обробітку поля. Трава на пасовищах швидко обплутує і ховає плуг, забутий у трав’янистих місцях. Бджолині рої там кладуть мед не лише в довбанках і дуплах дерев, але й на берегах річок та на землі.

 

 

 

Зроблено у QWERT-media © 2008-2010