(044) 593-24-38

Справи 32-ох тисяч політичних репресованих на Поділлі оцифрують у Державному архіві області

17.04.2018

Понад 25 з половиною тисяч кримінальних справ СБУ оцифрують у державному архіві області. Йдеться про подолян , репресованих у 37-38-х роках минулого століття. 

Про це повідомив директор Державного архіву Хмельницької області Володимир Байдич. Сьогодні у рамках проекту  Комісії з розслідування злочинів проти польського народу делегація архівістів Інституту Національної пам’яті Польщі привезла і встановила у Хмельницькому обласному архіві   спеціальне обладнання.  Тут є документи, що допоможуть дізнатися подробиці злочинів і проти польського народу, - розповів заступник директора архіву  Інституту Національної памяті Маріуш Квасняк. Польська сторона сподівається, що вони будуть оприлюднені цієї осені. 
 Маріуш КВАСНЯК, заступник директора  архіву Інституту Національної памяті Польщі

"Головне, ці документи є на тему польської операції в 30-х роках, і ми завдяки цьому дізнаємося, яким був масштаб жертв цієї операції. 3.08 – сканери є власністю Інституту національної памяті, 40 тисяч приблизно коштує один сканер"

Володимир БАЙДИЧ, директор Державного архіву Хмельницької області

"Чотири волонтери будуть працювати, повертати забуті імена. Справа в тому, що рішенням уряду ми отримали 16-18 років тому від СБУ 25,5 тисяч кримінальних справ, це 32 тисячі доль людських подолян, які в 37-38-у році були безневинно засуджені і репресовані"

Оцифровані документи можуть увійти  до двомовного видання «Реабілітовані історією: поляки і українці», - розповів Володимир Байдич. За його словами, наприкінці цього року  у Варшаві відбудеться фотовиставка з архівних документів Хмельницької області.


odtrk.km.ua
Президент громадської організації "Поділля"
Артемчук Анатолій Володимирович

ГО “Українська ініціатива„


Поділля – це край, що охоплює частину Центральної та Західної України. Він розташований між річками Дністром, Золотою Липою, верхів’ями Горині, Случі й Росі та Кодимою. Більшість його території займають Волино-Подільська та Придніпровська височини. Тут живе близько десятої частини мешканців нашої держави.

Україна – велика держава, частиною якої є і наш край – Поділля. Це край хліборобів і ремісників, козаків і завзятих воїнів, художників і поетів, кобзарів і вчених. Він був відомий світові з сивої давнини. У часи могутнього Галицько-Волинського князівства його знали під назвою Пониззя, а згодом, з ХІV століття, край набув назви Поділля. Тут народилися Мелетій Смотрицький та Іван Пулюй, звідси пролягли у світ шляхи Соломії Крушельницької і Миколи Леонтовича, Ярослава Івашкевича і Василя Стуса. Тут любили й страждали, ходили за плугом і боронили рідний край наші прадіди. Це – земля наших батьків. Дорожимо нею!
Письменник ХVІ ст.

Про природу Поділля
В опису України, зробленому на початку ХVІ ст. польським письменником Матвієм із Мехова, Поділля називається «родючою країною, досить багатою хлібом і медом». Її грунти відзначалися надзвичайною щедрістю. «Хоча там лише грубо обробляють землю, орють мало й неглибоко, а сіють зверху, пшениця сама росте там три роки підряд тільки тому, що при збиранні хліба під час жнив певну кількість зерен залишають розсипаними по землі, щоб вони зійшли наступного року без оранки й обробітку поля. Трава на пасовищах швидко обплутує і ховає плуг, забутий у трав’янистих місцях. Бджолині рої там кладуть мед не лише в довбанках і дуплах дерев, але й на берегах річок та на землі.

 

 

 

Зроблено у QWERT-media © 2008-2010