(044) 593-24-38

ЄВГЕН КИРИЛЬЧУК: "УКРАЇНА І ЗЕМЛЯ ДЛЯ МЕНЕ НАЙСВЯТІШІ"

   Щедре талантами Поділля пишається земляками, які прославили рідний край своїми здобутками у галузі науки, культури та мистецтва. Є у подолян і визначні політики, серед них -  народний депутат України 3, 4, 5 та 6 скликань,  нині  перший заступник голови Бюджетного комітету Верховної Ради України, член партії ВО «Батьківщина» Євген Кирильчук.
Напередодні нового року наша розмова з Євгеном Івановичем про бюджет майбутнього року, фінансову і політичну кризи та теплі спогади з дитинства.

- Євгене Івановичу, яким буде бюджет України  2009 року в умовах фінансової кризи?
- Проект бюджету-2009, який подавався до розгляду у першому читанні був дуже добрий для України і українців. Жодні пільги для пенсіонерів, інвалідів, дітей-інвалідів та інших соціально незахищених громадян держави не ліквідовані. У Конституції чітко записано, що рівень досягнутих платежів не може бути зменшено.
Велику частину коштів заплановано залишити на місцевому рівні. Ця цифра складає понад 7 млрд. гривень, що дасть можливість суттєво покращити фінансування місцевих програм. Я є співавтором змін до Бюджетного кодексу прийнятого у першому читанні, які передбачають новий механізм розподілу коштів між державним і місцевими бюджетами. Зокрема, вперше запропоновано новий розподіл коштів, які сплачують підприємства за забруднення довкілля до Фонду охорони навколишнього природного середовища. До сьогодні основна частина коштів потрапляла до Державного бюджету, а потім поверталась на місця для здійснення природоохоронних заходів. У наступному році підприємство платитиме до місцевого бюджету, що дозволить місцевій владі проводити заходи для покращення екологічного стану території. На місцях залишаться і 20 % податку на прибуток підприємств. У 2009 році держава взяла на себе зобов’язання відновити сільські пожежні частини, які є вкрай потрібні,  а не фінансуються через брак коштів у бюджетах сільських рад.
Крім того, з ініціативи Уряду встановлені пільги для шахтарів. Передбачається, що за умови наявності підземного стажу для чоловіків 12 років, а у жінок 8, вони претендують на пенсію на рівні держслужбовців у розмірі 80% посадового окладу. 
- Скажіть, будь ласка, коли можна очікувати прийняття головного фінансового документу на 2009 рік за теперішніх політичних реалій?
-  Проект бюджету був схвалений Кабінетом міністрів,  дохідна та видаткова частина, платіжний баланс та інші, і вже цього тижня, він має бути  знову поданий у Верховну раду доопрацьованим. Але, немає Голови Верховної Ради, який має підписати цей документ.
- Але ж ухвалення бюджету – це той документ, який має об’єднати всіх, не зважаючи на політичні уподобання?
- Так. Але, на жаль, не всі народні обранці переймаються проблемами  народу. Я особисто при змінах до бюджету на 2008 рік подавав пропозиції Прем’єр-міністрові щодо фінансування соціальних об’єктів у всіх областях, отримав згоду  про виділення 400 млн. гривень, а під час голосування у першому читанні не вистачило 9 голосів нашоукраїнців… 
- Яку позицію займає фракція «БЮТ» щодо очільника парламенту?
- Ми не виставляємо своєї кандидатури, але готові підтримати того, хто забезпечить нормальну роботу законодавчого органу і візьме відповідальність на себе за розв’язання проблем фінансової кризи. 
- Не є таємницею, що «Батьківщина» веде переговори з Партією регіонів щодо нового формату коаліції. Ваш коментар з цього приводу.
- Так переговори тривають. Ми докладали усіх зусиль для відновлення демократичної коаліції разом з Блоком Литвина,  на це згодилась половина депутатів від фракції «НУНС – НС», але, на жаль, інша частина, керована Секретаріатом Президента, зайняла іншу позицію.
 Другий вихід, який пропонувався Президентом це  – вибори. Але в реаліях сьогодення вони не влаштовують жодну політичну силу. Адже народ України не вірить у вибори, відповідно не буде забезпечено 50 відсотків участі виборців, без яких вибори будуть недійсними. Тоді потрібно проводити ще один етап, який буде дійсний за будь-якої участі, але немає впевненості, що Центральна виборча комісія оголосить достовірний результат. Окрім того, фінансова криза прийшла в Україну і це також наклало свій відбиток на прогнозовані вибори. Скажімо, основні скорочення відбуваються у хімічній та металургійній промисловостях, а це очевидні втрати електорату для Партії регіонів. Я особисто бачу вихід у створенні Коаліції національного порятунку України. Близько 150 законопроектів чекають свого розгляду, які є дуже потрібними для вирішення питань українського суспільства. До прикладу, Земельний кодекс України прийнято, а для унеможливлення «дерибану» землі необхідно ухвалити ще біля 20 законів, і так у кожній галузі.
-  Ваша думка щодо фінансової кризи,  яку спостерігаємо сьогодні?
- Головними винуватцями фінансової кризи в Україні є Президент і Національний банк. 4,5 млрд. доларів, які були отримані від МВФ потрапили до комерційних банків, які добре заробили на маніпуляціях з валютою. Скажімо, для порятунку фінансового становища комерційного банку «Надра» було виділено 7,5 млрд. гривень, а «Ексімбанку», який фінансує урядові програми, в тому числі антикризові  – 600 тис. гривень.  Україна єдина країна, де Національний банк не підпорядкований Уряду. НБУ фактично  ігнорує розпорядження  Уряду і приймає лише вказівки Секретаріату Президента. Порушено  Закон про бюджет, адже валютний коридор на 2008 рік є у межах 5, 15.   Якщо б не було спекуляції з валютою, не було б проблем у газовій сфері, можна було стабілізувати ситуацію у хімічній та вугільній промисловості та зменшити безробіття. У ЗМІ прозвучала інформація, що у фінансовій нестабільності звинувачують першого заступника голови НБУ, але Президент знає хто насправді винен у цій фінансовій нестабільності.
- Що є предметом найбільших розбіжностей у переговорах «БЮТ» і ПР, крісло Прем’єра?
- На сьогодні ніяких офіційних документів не поширювалось, тому не потрібно нічого стверджувати. Єдине можу сказати, що ПР погоджується, щоб в Україні була змінена форма правління за  типом Німеччини, Молдови та інших країн.
А Президентові планують відвести роль Англійської королеви?
- Англійська королева не керує армією, а ці повноваження залишатимуться за Президентом, а ще у його віданні залишиться  СБУ, нагородження, державні свята та інші питання. Але основні реформи необхідно провести у системі місцевої влади. Парадокс, що обласні та районні адміністрації є вертикаллю виконавчої влади, а голів ОДА призначає Президент і не дозволяє приїжджати на засідання кабінету Міністрів. Крім того, доцільно ліквідувати районні адміністрації, утворивши на їх місці виконавчі комітети. Відповідно голова ради буде головою виконкому, підзвітним і підконтрольним раді. Таким чином у десятки разів збільшиться оперативність і ефективність  управлінських рішень.
Сьогодні ми спостерігаємо, що рівень довіри до нашого Президента є надзвичайно низьким в українському суспільстві. За даними соціологічного опитування Інституту соціології НАН України, Президента підтримують 3,3 % громадян України. Я особисто проти, щоб Президента обирали у сесійній залі, але якщо немає іншого виходу, то мусимо приймати вимушені рішення, щоб повернути Україну у  правове поле. Також треба ставити питання про Секретаріат Президента. Це величезна армія чиновників, які невідомо чим займаються. У голови Секретаріату 9 заступників, питання навіщо? А Державне управління справами, яке має майно від радгоспів до спиртзаводів. Фактично  Президент витрачає на себе  більше грошей, як тратиться на Верховну Раду загалом. 
- А що кажуть соціологи про рейтинг Юлій Тимошенко?
- Рівень довіри українців до Прем’єр-міністра є у 6 разів вищим ніж у Президента. Я працюю з Юлією Володимирівною, починаючи з 3 скликання, коли вона була головою бюджетного комітету. Скажу, не бачу нікого рівного в українській політиці за розумовими, аналітичними та тактичними здібностями. Але ми не вміємо цінувати цього політика. Зрештою її дії викликають ревність у інших високих посадовців, що і зумовлює таке протистояння.
- Як часто буваєте на своїй Батьківщині на Хмельниччині?
- Село Довжки на Хмельниччині, де я народився і виріс, де закопано мій пуп шаную і відвідую періодично. Там є могила мого батька і моєї матері, яка прожила 97 років і все своє життя присвятила дітям. Там живе моя рідна сестра. На жаль, не залишилось батьківської хати. Коли приїжджаю у рідне село, завжди заходжу у школу, церкву; спілкуюсь з односельчанами, у яких завжди багато запитань щодо ситуації в українській політиці.
- Чи допомагаєте землякам?
-  Так, допоміг школі придбати комп’ютерний клас, вклав свій внесок у будівництво храму. Допомагав провести ремонт дороги і зараз є домовленість з керівництвом Укравтодору щодо капітального ремонту дороги до рідного села. Для себе нічого не прошу. Вважаю, що заробітна плата нардепа є цілком достатньою для забезпечення нормальної життєдіяльності його особисто і родини. Тому принципово не користуюсь автотранспортом автоколони Верховної Ради і вважаю, що вона не потрібна та й ще декілька інших пільг для народних депутатів можна ліквідувати.
- Скажіть, будь ласка, чим захоплюєтесь у житті?
- Я у житті робив усе. У школі намалював портрети вчених для хімічного та фізичного класів. Також  у моєму творчому доробку портрет дружини, написаний маслом, який є у нашій спальні. Люблю рибалити, збирати гриби. Серйозно займався спортом, був капітаном збірної з легкої атлетики у школі та інституті. А ще люблю землю. З раннього дитинства  орав, сіяв,  три роки був помічником комбайнера. І сьогодні з великим задоволення разом з дружиною вирощую фрукти та городину на присадибній ділянці. А ще дуже люблю книги, маю цікаву власну бібліотеку зібрану протягом 40 років.
- Яке життєве кредо у Євгена Кирильчука?
- Україна. Мій рід від діда-прадіда - українці. Добре пам’ятаю моральні постулати діда Гната і баби Зіньки. Мій рід чесно жив на своїй землі, яку любив понад усе і цю любов прищепив мені. Тому люблю свою Україну і мрію, щоб вона була українською.
- Чи дивитесь з оптимізмом у майбутнє української України?
- Якщо наша земля пережила безліч загарбників, починаючи від татаро-монгольської навали і закінчуючи окупацією 20 століття, то все в нас буде гаразд. Те, що зроблено за період незалежності, є колосальною працею. Ми займаємо 6 місце з виробництва зброї, входимо у п’ятірку лідерів з виробництва зерна, у наших надрах великі запаси металу, нафти, газу, не кажучи вже про вугілля, запаси якого є на сотні років. У нас є все: щедра земля, роботящий народ, нам просто не щастить на Президентів.
Але я вірю у краще майбутнє України, і хочу пригадати слова Ліни Костенко: «Всі держави вже відбулися, а ми ще стоїмо на старті».
- Щиро дякую за розмову.

Розмовляла Христина Подоляночка
Президент громадської організації "Поділля"
Артемчук Анатолій Володимирович

ГО “Українська ініціатива„


Поділля – це край, що охоплює частину Центральної та Західної України. Він розташований між річками Дністром, Золотою Липою, верхів’ями Горині, Случі й Росі та Кодимою. Більшість його території займають Волино-Подільська та Придніпровська височини. Тут живе близько десятої частини мешканців нашої держави.

Україна – велика держава, частиною якої є і наш край – Поділля. Це край хліборобів і ремісників, козаків і завзятих воїнів, художників і поетів, кобзарів і вчених. Він був відомий світові з сивої давнини. У часи могутнього Галицько-Волинського князівства його знали під назвою Пониззя, а згодом, з ХІV століття, край набув назви Поділля. Тут народилися Мелетій Смотрицький та Іван Пулюй, звідси пролягли у світ шляхи Соломії Крушельницької і Миколи Леонтовича, Ярослава Івашкевича і Василя Стуса. Тут любили й страждали, ходили за плугом і боронили рідний край наші прадіди. Це – земля наших батьків. Дорожимо нею!
Письменник ХVІ ст.

Про природу Поділля
В опису України, зробленому на початку ХVІ ст. польським письменником Матвієм із Мехова, Поділля називається «родючою країною, досить багатою хлібом і медом». Її грунти відзначалися надзвичайною щедрістю. «Хоча там лише грубо обробляють землю, орють мало й неглибоко, а сіють зверху, пшениця сама росте там три роки підряд тільки тому, що при збиранні хліба під час жнив певну кількість зерен залишають розсипаними по землі, щоб вони зійшли наступного року без оранки й обробітку поля. Трава на пасовищах швидко обплутує і ховає плуг, забутий у трав’янистих місцях. Бджолині рої там кладуть мед не лише в довбанках і дуплах дерев, але й на берегах річок та на землі.

 

 

 

Зроблено у QWERT-media © 2008-2010